W całej szkole zapanował od rana nastrój świąteczny. Z korytarzy dochodził cichy śpiew pieśni żołnierskich. Wisząca wystawa prac uczniów pod hasłem „Wolność” przykuwała uwagę spacerujących korytarzami uczniów. Duże plakaty na oknach przypominały o tak ważnym święcie. Prace artystyczne dzieci dodały kolorytu całej dekoracji.
Obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęto ogólnopolską akcją #SzkołaDoHymnu zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Społeczność uczniowska, jak co roku, odśpiewała uroczyście 4 zwrotki Hymnu Narodowego. Pani dyrektor Małgorzata Bruśniak przywitała zaproszonych gości: zastępcę wójta pana Mirosława Symanowicza, proboszcza parafii Skórzec ks. Piotra Wojtyłę, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skórcu panią Olgę Gajo, pracownika tej biblioteki panią Jolantę Marciniak oraz przybyłych gości ze społeczności lokalnej.
„Polska to jedno z wielu państw podbitych przez silniejszych sąsiadów,
a jednocześnie jedno z niewielu, którym udało się później odrodzić.”
Thomas Sowell
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów, niewoli zaznaczonej walką, krwią, bliznami, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Obwieszczenie przez gazeciarza wybuchu wojny, formowanie wojsk, symboliczne uwięzienie orła i zakucie go w łańcuchy, walka zbrojna, cierpienie rannych, matczyne pożegnanie syna wyruszającego na wojnę, kobiety opłakujące grób żołnierza, wzruszająca treść listu kochającego Franciszka i Piłsudski wodzem, to wyraziste i bardzo wymowne sceny z przedstawienia pt. „Wspomnienia babci Józi”, gdzie główną rolę babci odegrała Amelia Duk z klasy VIII i rolę wnuczki Lena Guzek z klasy V. Przedstawienie przeniosło widzów w świat realistyczny. Ubiór i rekwizyty oraz jesienna scenografia nadały specyficznego klimatu. Wymowność scen wywołała emocje, zadumę, skłoniła do wytarcia łez co było zamierzeniem reżyserek, choreografek spektaklu pani Renaty Pliszki, pani Iwony Mazur i pani Moniki Poślady. Odpowiednio dobrane utwory muzyczne dodały wyrazistości przedstawieniu, a oprawa multimedialna zaciekawiła i zainteresowała publiczność, wśród której znaleźli się rodzice, dziadkowie i bliscy naszych uczniów.
Dziękujemy wszystkim przybyłym, że mogli przenieść się razem z nami w mroczny świat wojny… „bo wojna to coś okropnego…” – tak w spektaklu tłumaczyła swojej wnuczce babcia Józia. Dziękujemy nauczycielom, pracownikom administracji szkoły, paniom z Biblioteki Publicznej w Skórcu, rodzicom, którzy odegrali wiele znaczących ról w tym spektaklu i zintegrowali się z naszymi uczniami w grze aktorskiej.
Po zakończonym przedstawieniu krótki wywiad z aktorami przeprowadził pan Dariusz Maros. Pytał o emocje, grę aktorską i ważne daty dla narodu polskiego. Później można było kupić watę cukrową, babeczki, rogaliki , gofry i inne słodkości upieczone przez mamy i babcie naszych uczniów. W szkole wykonana została ścianka foto, by uczniowie mogli zrobić zdjęcia w wojennej scenografii. W niedługim czasie zdjęcia będą sprzedawane, a uzyskane dochody z nich oraz ze sprzedaży słodkości przeznaczone zostaną na wyposażenie szkoły.
Warto także dodać, że ten świąteczny dzień przeżywała nasza społeczność uczniowska w bardzo oryginalny sposób. Pełniono na przerwach wartę przy grobie nieznanego żołnierza. Robili to uczniowie z dumą, powagą i za to należą się im ogromne brawa! To wzniosła idea i wydarzenie godne naśladowania, by w młodym pokoleniu „zasiać ziarno powagi i szacunku”.
W cały projekt uczczenia Święta Niepodległości włączył się Samorząd Uczniowski oraz Wolontariat.
Mamy też dobrą wiadomość, iż reportaż z tej imprezy ukaże się w Tygodniku Siedleckim
w nadchodzącą środę.
Panie Olga Gajo i Jolanta Marciniak – jurorki szkolnego konkursu plastycznego „Wolność” wyłoniły trzy równorzędne nagrody za oryginalność wypowiedzi plastycznej, pomysłowość i wymowną symbolikę prac.
Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali:
Franciszek Płatkowski klas I
Anastazja Mirchuk klasa VIII
Maciej Sokołowski klasa VIII
Gratulujemy tym uczniom, ale również gratulujemy wszystkim tym, którzy wzięli udział w konkursie, za ich zaangażowanie, pracowitość i sumienność.
Kłaniamy się wszystkim tym , którzy pomogli w przygotowaniach i realizacji tego projektu oraz w sprzątaniu dekoracji i rekwizytów. WIELKIE PODZIĘKOWANIA!!!