„Każdy inny-wszyscy równi”
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.
W tym roku nauczyciele współorganizujący proces dydaktyczny z naszej szkoły zorganizowali zajęcia warsztatowe w klasach 0-3. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom problemów osób z niepełnosprawnością.
Podczas zajęć uczniowie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową. Dzieci z opaskami na oczach dotykiem odnajdywały wskazane przedmioty z worka, rozszyfrowywały wyrazy zapisane za pomocą alfabetu Braill’a. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących i słabowidzących. O funkcjonowaniu osób niesłyszących i słabosłyszących opowiadał specjalny gość, nasz bohater, uczeń klasy V Mateusz Izdebski podczas wywiadu przeprowadzonego przez p. Ulę Niedziółkę. Mateusz chętnie opowiedział młodszym kolegom o swoich aparatach słuchowych, o tym, że zbyt mocny dźwięk, krzyk i pisk nie jest dla niego przyjemny, gdyż aparaty wzmacniają wszystkie dźwięki dookoła. Mateusz pokazał dzieciom, że tak jak o drugim śniadaniu do szkoły, musi również pamiętać o bateriach do aparatów😊Młodsi koledzy i koleżanki mogli zadać Mateuszowi pytanie, na które z chęcią odpowiadał. Udział w tych zajęciach uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykaj w swoim życiu osoby z niepełnosprawnościami, jak sobie z nimi radzą, a także o tym, że wszyscy mamy takie same prawa. Niektórzy uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności posługiwania się językiem migowym.
Ponadto uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która zawierała informacje dotyczące rodzajów niepełnosprawności oraz obejrzeli krótkie filmiki traktujące o zachowaniu się w stosunku do osoby z niepełnosprawnością. Uczniowie na zakończenie zajęć otrzymali alfabet palcowy, aby móc w wolnej chwili szlifować swoje umiejętności. Zainteresowani tematyką Osób z Niepełnosprawnościami mogli poczytać ciekawe informacje w pigułce przygotowane na szkolnej gazetce przez p. Annę Serowiec.
Dziękujemy Wszystkim Uczniom za wzorową postawę oraz aktywne uczestnictwo podczas zajęć!
Nauczyciele wpółorganizujący proces kształcenia: Iwona Mazur, Urszula Niedziółka, Anna Serowiec
Dla klas IV- VIII zostały przeprowadzone ciekawe w tym dniu warsztaty, które poprowadziła p. Halina Grzeszczuk (tłumaczka języka migowego) oraz p. Agnieszka Ozga (konsultantka ds. osób z niepełnosprawnościami z Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami w UPH w Siedlcach, na których uczniowie mieli możliwość poznać alfabet i podstawowe zwroty języka migowego. Uzupełniliśmy wiedzę na temat sposobów komunikowania się z osobami niepełnosprawnymi za pomocą metod alternatywnych.
Organizatorem spotkania była p. Jagoda Olszewska.