Konkurs wakacyjny
Zakończenie roku szkolnego 2023/24
Uroczystość zakończenia roku szkolnego, to taki czas na który wszyscy czekają. Uczniowie i nauczyciele po 10 miesiącach intensywnej pracy zasłużyli na odpoczynek.
Wydarzenie to miało bardzo uroczysty charakter, ponieważ kolejni uczniowie klasy ósmej zakończyli etap szkoły podstawowej i dołączyli do grona naszych absolwentów. Podczas akademii, którą przygotowali razem ze swoim wychowawcą Panem Dariuszem Marosem podziękowali Nauczycielom, Pracownikom Administracji Szkoły, Rodzicom oraz Kolegom. Ósmoklasiści przeżywali różne wyzwania, zarówno te edukacyjne, jak i te związane z rozwojem osobistym. Każdy uczeń pozostawił swój ślad w murach naszej szkoły szkoły. Dzisiaj nadszedł ten wyjątkowy dzień, kiedy nastąpił moment pożegnana po ośmiu wspólnie spędzonych latach.
Uczniowie wyrazili wdzięczność tymi słowami:
„Dziękujemy Pani Dyrektor za prowadzenie nas przez ten czas. Dziękujemy Nauczycielom za cierpliwość, wsparcie i wiedzę, którą nam przekazaliście. Dziękujemy Rodzicom za wsparcie”.
Po zakończonej akademii nastąpiło podsumowanie Pani Dyrektor, która wręczyła świadectwa ukończenia szkoły oraz nagrody: dla najlepszego absolwenta 2023/24 roku szkolnego i dla najlepszych sportowców. Następnie nagrody książkowe otrzymali również uczniowie z pozostałych klas, którzy w tym roku szkolnym wypracowali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas czas i gratulujemy ósmoklasistom ukończenia etapu szkoły podstawowej. Życzymy Im powodzenia na kolejnych etapach edukacji oraz niezapomnianych przygód w nowych szkołach.
68
Czas podsumowań...
Po intensywnych dziesięciomiesięcznych pracach, nadszedł czas na podsumowanie. Podczas apelu który miał miejsce w dzień przed zakończeniem roku szkolnego zostały wręczone statuetki "Aniołów życzliwości" oraz nagrody za wysokie wyniki w czytenictwie. Nagrodzeni zostali również uczniowie ze 100% frekwencją Zuzanna Niedziałek i Szymon Niedziałek oraz nasz szkolny fotoreporter Filip Cudny uczeń klasy siódmej.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy takich samych osiągnięć w przyszłym roku szkolnym!
Kawiarenka dobra
- 2
Czytanie na polanie
W dniu 20 czerwca 2024 roku odbyła się Międzynarodowa Akcja Czytanie na Polanie. To inicjatywa, która promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz integruje lokalne społeczności.
Cele akcji “Czytanie na Polanie” w 2024 roku obejmują:
- Promowanie czytelnictwa: Inicjatywa ma zachęcić dzieci i młodzież do sięgania po książki oraz rozwijać ich umiejętności czytania.
- Integracja społeczności lokalnej: Wydarzenia czytelnicze organizowane na świeżym powietrzu mają na celu zbliżenie ludzi, wymianę doświadczeń i wspólną zabawę.
- Aktywność na świeżym powietrzu: Czytanie na trawie, sprzyja aktywności fizycznej i zdrowemu stylowi życia.
- Kreowanie pozytywnych wspomnień: Dzieci i młodzież mogą tworzyć miłe chwile, które zostaną z nimi na długo.
- Wspieranie inicjatyw edukacyjnych: Akcja jest okazją do edukacyjnych warsztatów czytelniczych, dyskusji na temat literatury i kultury.
Społeczność naszej szkoły ze wzgęlów pogodowych, niestety nie mogła wyjść na prawdziwą polanę, ale akcję czytelniczą przeprowadziła na korytarzach szkoły. Wszyscy zaangażowali się i w skupieniu spędzili czas przeznaczony na czytanie.
5
Pożegnania nadszedł czas - klasa ósma w kręgielni Factory
W dniu 19 czerwca klasa ósma spędziła popołudnie w kręgielni:” FAKTORY”. Głównym celem tego wyjścia było świętowanie zakończenie edukacji w Szkole Podstawowej. W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję rywalizować ze sobą, doskonaląc swoje umiejętności w kręglach. Wspólna zabawa umożliwiła uczniom spędzenie aktywnego czasu razem.
Podczas wizyty w kręgielni towarzyszyli nam również goście specjalni: Pani Dyrektor oraz Wychowca. Nie zabrakło również Rodziców, którzy dzielnie walczyli, aby zbić jak najwięcej kręgli! To była wyjątkowa wizyta, pełna radości, śmiechu i sportowej rywalizacji. Przez dwie godziny uczniowie i rodzice mieli do dyspozycji dwa tory, dzięki czemu mogli rywalizować między sobą i rozwijać umiejętności związane z osiąganiem celu. Po zakończonej grze niektórzy mogli pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami, co wzmocniło ich poczucie wartości i zachęciło do powrotu na kręgielnię.
Wizyta klasy w kręgielni na zakończenie była świetnym pomysłem! Dla niektórych osób było to pierwsze zetknięcie z tą aktywnością, ale szybko opanowali zasady gry. Zabawa była wyśmienita!
12
„Wspólne kroki w Cyberświecie”
W tym roku szkolnym od marca do czerwca 2024r. uczniowie klasy III uczestniczyli w cyklu spotkań programu profilaktycznego „Wspólne kroki w Cyberświecie”.
Program ten przeznaczony jest do realizacji w trzecich klasach szkoły podstawowej. Wiodącą strategią profilaktyczną, na której się opiera, jest kształtowanie umiejętności życiowych dzieci. Należy do niej również, przewidziana w programie, praca z rodzicami i budowanie więzi ze szkołą.
Umiejętności życiowe dzieci zbudowane są na dobrych relacjach z dorosłymi. Podstawowym czynnikiem chroniącym dzieci przed zachowaniami ryzykownymi jest pozytywna więź z rodzicami i opiekunami. Dobry kontakt ze wspierającym i życzliwym nauczycielem potrafi również działać zabezpieczająco. Dlatego tak istotne są postawy nauczycieli wobec uczniów oraz ich umiejętności wychowawcze. Nawet najlepszy program profilaktyczny nie spełni bowiem swojego zdania bez odpowiedniego przygotowania realizatorów. Dotyczy to zwłaszcza umiejętności komunikacyjnych, które mogą pomóc uczniowi w budowaniu adekwatnej samooceny, rozwijaniu samoświadomości, motywacji, umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z emocjami czy w doświadczaniu wspólnoty z innymi dziećmi w grupie.
Celem głównym programu „Wspólne kroki w Cyberświecie” jest ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią przed uzależnieniem od nich, a zwłaszcza:
- wzmocnienie umiejętności radzenia sobie z emocjami,
- wzmocnienie umiejętności komunikowania się i budowania relacji,
- zwiększenie wiedzy i umiejętności na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i innych mediów elektronicznych,
- zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń wiążących się z korzystaniem z Internetu i mediów elektronicznych, w tym: cyberprzemocy, hejtowania i innych zachowań antyspołecznych w sieci.
Autorami programu są specjaliści współpracujący z Fundacją Poza Schematami, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy edukacyjnej, terapeutycznej i psychologicznej z dziećmi i młodzieżą: dr hab. Krzysztof Ostaszewski, dr Agnieszka Pisarska, Kinga Sochocka i Karolina Van Laere.
Punktem kulminacyjnym 11 spotkań z uczniami była gra terenowa z uczestnictwem rodziców, podsumowująca zdobytą wiedzę i umiejętności, która dzięki pięknej pogodzie odbyła się na naszym szkolnym podwórku 17 czerwca 2024r.
Bardzo serdecznie dziękuję uczniom klasy 3 za obecność i aktywny udział w zajęciach oraz rodzicom uczestniczącym we wspólnej zabawie!
Z życzeniami wspaniałych, bezpiecznych wakacji!
Iwona Mazur
pedagog specjalny
31
Występy w Skórcu
16 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pana Dariusza Marosa wystąpili na koncercie z okazji obchodów Dni Gminy Skórzec. Zaśpiewali i zagrali piosenki "Zwolnij" i "Nie to nie", których autorem jest Dariusz Maros oraz utwór z repertuaru Tiny Turner "Tonight". Gratulujemy występu!! Zapraszamy do obejrzenia relacji.
Wycieczka klasy IV
- 77
Wyróżnienie w konkursie fotograficznym
Uczeń klasy VII FILIP CUDNY otrzymał wyróżnienie w I Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „W moim obiektywie ‘24” za wykonane zdjęcie „Źdźbło natury”.
Konkurs adresowany był do uczniów klas 7- 8 szkół podstawowych i zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Siedlcach. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania światem, jego różnorodnością i pięknem oraz doskonalenie umiejętności prowadzenia obserwacji otaczającego nas świata, dokumentowania go w postaci obrazu fotograficznego. Liczba nadesłanych prac świadczy o tym, ż konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wyzwanie podjęło wielu uczniów różnych szkół z powiatu siedleckiego oraz Gminy i Miasta Siedlce.
Gratulujemy naszemu szkolnemu fotografowi wyróżnienia i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!
IV Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej
Uczennica klasy II Lena Niedziałek zajęła II miejsce na IV Gminnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Skórcu w dniu 6 czerwca 2024 r.. Gratulujemy sukcesu!!
III SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA W SKÓRCU
11 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły, wzięły udział w III Spartakiadzie Przedszkolaka w Skórcu. Dziesięcioosobowe drużyny rywalizowały w różnych konkurencjach sportowych. Dzieciom najbardziej podobała się konkurencja z przeciąganiem liny, a także hokeiści. Wszyscy na koniec dostali pyszną lemoniadę, medale, puchar dla drużyny, a także słodki prezent oraz nagrody rzeczowe. Przedszkolaki wróciły zmęczone, ale bardzo szczęśliwe i zadowolone.
23
Bitwa na nakrętki
„Każdy ma coś, co może dać innym”
Barbara Bush
7 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie miało miejsce oficjalne podsumowanie drugiej edycji akcji BITWA NA NAKRĘTKI organizowanej przez Siedleckie Hospicjum Domowe Dla Dzieci.
Tegoroczna akcja cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, w konkursie w tym roku szkolnym wzięło udział 55 placówek. Wspólnie zebraliśmy 11,5 tony nakrętek i w rankingu Szkół Podstawowych zajęliśmy 7 miejsce.Uczniowie naszej szkoły przez cały rok szkolny uczestniczyli w konkursie „Bitwa na nakrętki”. Przez ten czas udało się nam zebrać 337kg plastikowych drobiazgów. W przeliczeniu na jednego ucznia naszej szkoły daje to 2,44kg.
Mamy nadzieję, że w przyszłej edycji konkursu rozpoczynającej się już we wrześniu, uda się zgromadzić jeszcze więcej kilogramów nakrętek i wspomóc działania na rzecz podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci w Siedlcach. Bardzo dziękujemy.
Wycieczka do Energylandii
Dnia 4-5 czerwca 2024 uczniowie klas IV-VIII wybrali się na dwudniową wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce oraz największego w Polsce parku rozrywki Energylandii.
Kopalnia soli w Wieliczce była niegdyś potężnym zakładem wydobywczym, a obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Naszą przygodę w tym niezwykłym miejscu rozpoczęliśmy od szybu Paderewskiego. Zeszliśmy po ok. 320 drewnianych schodach na poziom I (64m). Naszym oczom ukazały się niespotykane na powierzchni krajobrazy- przejścia i komory, które wręcz ociekały solą. Wszystko to dzięki naturze, która ukształtowała skały w urozmaicone i skomplikowane formy. Schodząc coraz niżej (do 135m) , poznawaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Podziwialiśmy różne pomniki- Mikołaja Kopernika, św. Kingi i jej drużyny, górników, krasnali. Największe wrażenie wywarły na nas solankowe jeziora, a także kaplica św. Kingi- cała wyryta w bryle soli. Gdy spacerowaliśmy długimi korytarzami, nieustannie podziwialiśmy cudownie wyżłobione ściany. Wielu z nas dosłownie zdzierało sól i próbowało- niektórym nawet smakowała!
Energylandia to wyjątkowy park rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Potężny kompleks o przestrzeni 26 hektarów, w którym znajduje się ponad 70 atrakcji, 40 różnego rodzaju nowoczesnych urządzeń, 13 Roller Coasterów 20 interaktywnych gier i zabaw, 4 sceny widowiskowe. Park rozrywki Energylandia podzielony jest na 4 strefy: ekstremalną, familijną, water park oraz strefę dla najmłodszych bajkolandię.
Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od najbardziej ekstremalnej strefy, przeznaczonej dla wszystkich żądnych mocnych wrażeń. Takie emocje dostarczyła na pewno najnowsza kolejka Zadra. Niezwykle szybkie i jedne z najdłuższych kolejek górskich Space Gun, Mayan, Formuła. Kolejną dawkę adrenaliny dostarczyło nam Tsunami Dropper, czyli wieża szybkiego spadania, Dragon RMF, Boomerang. Najodważniejsi śmiałkowie skorzystali z najwyższego i najszybszego Mega Coaster w Europie Hyperion, natomiast w bajkowej krainie można było przenieść się do starożytnego Egiptu oraz zasmakować świetnych efektów kina 7D.O godzinie 19 zmęczeni, ale szczęśliwi opuściliśmy Park, a następnie bezpiecznie wróciliśmy do domu.
44
PIKNIK RODZINNY 2024
W sobotę 8 czerwca 2024 r. od godz. 10.00 teren przy naszej szkole rozbrzmiewał muzyką i dziecięcym śmiechem. Tegoroczna impreza obfitowała w różnorodne atrakcje. Zapewnili je m.in. Ochotnicza Straż Pożarna z Dąbrówki-Stany i Czerniejewa, które zorganizowały zawody strażackie, a AnimekBus otworzył dla najmłodszych mobilną salę zabaw. Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrówki-Stany i Nowak zadbały o nasze podniebienia, przygotowując pyszne przekąski słone i słodkie. Nie sposób też nie wspomnieć o atrakcjach przygotowanych przez naszych nauczycieli, którzy zorganizowali malowanie buziek, salonik tatuażu i modnych fryzur, kącik kreatywny, zakręcone balony i loterię fantową. Niezawodni okazali się również rodzice, którzy nakarmili swoje pociechy ciepłymi kiełbaskami z grilla. Pogoda nam dopisała, więc wszyscy byli w świetnych humorach. Zwieńczeniem tej wspaniałej atmosfery było losowanie nagród specjalnych w loterii fantowej, które ufundował Wójt Gminy Skórzec Jerzy Długosz. Zwyciężczyni mogła odjechać do domu nowym rowerem, a dwoje szczęśliwców mogło pozostać w muzycznej atmosferze pikniku, słuchając muzyki z wygranego głośnika i w nowych słuchawkach. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania. Mamy nadzieję, że spotkamy się w takiej atmosferze za rok!
249
Wizyta w stolicy
7 czerwca 2024 r. uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do naszej stolicy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Smart Kids Planet - Centrum Mądrej Zabawy. W 9 wyjątkowych strefach dzieci doświadczały świat wszystkimi zmysłami, fantazja nie znała granic, a nauka była czystą przyjemnością. Następnie uczniowie przenieśli się w czasy stanisławowskie – na lekcji muzealnej w Łazienkach Królewskich dzieci zwiedziły pałac i mogły poczuć atmosferę życia w królewskich komnatach. Potem odbyły spacer po przepięknym parku, gdzie zobaczyły pomnik naszego największego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Ostatnim punktem programu była oczywiście wizyta w restauracji Mc’Donalds, gdzie uczniowie ćwiczyli umiejętności społeczne sami wybierając i zamawiając posiłek. W dobrych humorach i pełni niezapomnianych wrażeń szczęśliwie wrócili do domu.
24
Powiatowy Dzień Dziecka w „Reymontówce”
4 czerwca delegacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Powiatowym Dniu Dziecka zorganizowanym w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. Był to czas pełen radości, zabawy i beztroski. Dzieci zobaczyły pokazy umiejętności, które zaprezentowali policjanci, strażacy i młodzi zapaśnicy z WLKS Nowe Iganie. Przyjemnym akcentem był również występ zespołu dziecięcego z Krześlina. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty, które wręczyli: Wicestarosta Siedlecka Małgorzata Cepek, Przewodniczący Rady Powiatu Bartłomiej Kurkus oraz Dyrektor DPT „Reymontówka” Krzysztof Kryszczuk, a które będą miłym wspomnieniem tego radosnego dnia.
52
Konkurs Plastyczny z okazji Światowego Dnia Książki pt. „Smok”
Konkurs adresowany był do uczestników całej społeczności szkolnej.
Cele konkursu: rozwijanie kreatywności i twórczości artystycznej uczniów, promowanie i rozwijanie uzdolnień plastycznych oraz posługiwanie się różnymi technikami plastycznymi, rozwijanie zdolności manualnych, kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci, promocja czytelnictwa.
W konkursie wzięło udział 33 uczniów, każda praca była niesamowita przez co ciężko było wybrać zwycięzców! Komisja konkursowa nagrodziła w dwóch kategoriach: praca płaska i praca przestrzenna.
PRACA PRZESTRZENNA
I miejsce ALEKSANDRA MĘDZA KL.I
ALEKSANDER ROJEK KL.II
II miejsce BULAK ŁUCJA KL.I
III miejsce ZOFIA KOWALCZYK KL.O
KŁOS ALICJA KL.I
WYRÓŻNIENIE: DARIA ROJEK KL.0
PRACA PŁASKA
I miejsce LENA CABAJ KL.III
II miejsce ZOFIA BULIK KL.III
III miejsce JULIA ADAMEK KL.III
WYRÓŻNIENIE : WIKTORIA CABAJ KL.III
Serdecznie dziękuję za udział w konkursie. Wasze zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie oraz udział w wydarzeniu są niezwykle doceniane. Dzięki Wam, konkurs stał się jeszcze bardziej interesujący i pełen kreatywności.
Życzę Wam dalszych sukcesów i inspirujących wyzwań!
Bibliotekarz
Klasowe konkursy plastyczne
Do rywalizacji pod koniec kwietnia przystąpiły klasy IV- VII, a w nich duety. Ich zadaniem było wykonanie na dużych formatach prac pod hasłem "Ratujmy Ziemię!". Kilka zajęć zmagali się uczniowie z tym tematem. Oceniona została: pracochłonność, oryginalność wypowiedzi plastycznej, precyzyjne liternictwo, współpraca w parze, kolorystyka i kompozycja.
Z każdej klasy opiekun wyłonił zwycięski duet uczniów:
I miejsce - Daria Jastrzębska i Anna Urban z klasy IV
I miejsce - Katarzyna Kadźmierczak i Anna Zakrzewska z klasy V
I miejsce - Amelia Kulik i Ada Kępkowicz z klasy VI
I miejsce - Filip Cudny i Kacper Kiełczykowski z klasy VII
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy.
Na co dzień pamiętajmy o oszczędzaniu wody, segregowaniu śmieci i dbaniu o środowisko! Ten temat jest zawsze aktualny.Opiekun konkursu Monika Poślada
BITWA NA NAKRĘTKI
Aktualności
- III Turniej Warcabowy
- Jak ryba w wodzie - startujemy z cyklem wyjazdów na basen!
- Patriotyzm – kwiaty pod pomnikiem Niepodległości w Skórcu i Bieg Niepodległościowy
- Akademia z okazji 11 listopada – Święta Niepodległości
- Wieczornica Niepodległościowa – W Hołdzie Bohaterom
- „Poznajemy siebie – warsztaty o dojrzewaniu i emocjach dla młodzieży”
- Spotkanie z Teatrem Bajaderka
- XXIV Dzień Papieski w naszej szkole
- "Szkoła pamięta"
- Dzień Dyni- Pumpkin Day
- Kawiarenka dobra dla powodzian
- Pierwsza pomoc przedmedyczna w klasie 5
- Ślubuję być...
- Czy emocje są potrzebne?
- Trening Umiejętności Społecznych
- Bezpiecznie na Wsi – Ucz się i Wygrywaj!
- Klasa 8 w Pratulinie
- KONKURS na kompozycję nagrobkową
- KONKURS z okazji XXIV Dnia Papieskiego
- Dzień Edukacji Narodowej