W ramach projektu ,,Trzymaj formę" uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty, prace plastyczne, hasła oraz rymowanki promujące zdrowy styl życia, kształtujące prozdrowotne nawyki żywieniowe oraz rozwijające zainteresowania sportowe z różnych dyscyplin letnich jak i zimowych. Kochany uczniu, uczennico! Znajdź sport dla siebie, rób to co lubisz, trenuj, zaangażuj się, uczyń to dla swojego zdrowia!
Do akcji włączyły się dzieci klasy 3 oraz uczniowie klas 4-7 wraz z opiekunkami: p. Moniką Pośladą i Jagodą Olszewską.
Program "Trzymaj formę"
Magiczne wiersze Juliana Tuwima
11 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs literacki „Magiczne wiersze Juliana Tuwima”.
Jego celem było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, dzielenie się swoją wiedzą na temat wierszy, a także czerpanie przyjemności ze wspólnych zabaw.
4 kwietnia zostały przeprowadzone eliminacje do konkursu, w których wzięło udział 16 drużyn z klas I-III. Do ścisłego finału zakwalifikowało się ich 5.
W finale dwuosobowe zespoły zmierzyły się z wieloma zadaniami, które jak się okazało nie sprawiły im większej trudności. Wszystkie drużyny w obecności komisji konkursowej wykazały się ogromną wiedzą na temat bohaterów wierszy oraz znajomości tytułów utworów Juliana Tuwima. Liczyła się nie tylko wiedza, ale również refleks, którego naszym uczniom nie zabrakło.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz słodki upominek, a zwycięzcy nagrody.
A oto zwycięzcy:
miejsce I : Łucja Bulak, Zuzanna Niedziałek kl. I
miejsce II: Zuzanna Bareja, Mikołaj Dziewulski kl. II
miejsce III: Aleksandra Dąbrowska, Lena Cabaj kl. III
miejsce IV: Kornelia Chomka, Gabriela Górzyńska kl. II
miejsce V: Julia Adamek, Patrycja Arabska kl. III
55
Bajaderka w naszej szkole
Dnia 8 kwietnia gościliśmy w naszej szkole niezwykle utalentowanych młodych ludzi, aktorów „Teatru Bajaderka”. Było to już nasze kolejne spotkanie, na które długo czekaliśmy! Wcześniejsze doświadczenie pasji i profesjonalizmu aktorów sprawiło, że bez większego namysłu ponowiliśmy zaproszenie teatru z nowym widowiskiem pt. „Cyberprzestrzeń”.
Tym razem tematem przewodnim przedstawienia był „Bezpieczny Internet”.
Podczas spektaklu poznaliśmy zaprzyjaźnione ze sobą chmury! Panna Och Chmurka jest duszą towarzystwa. Uwielbia poznawać świat, podróżować oraz czytać ciekawe książki. Z kolei Pan Obłoczek jest zwolennikiem spędzania czasu przy komputerze i grania na konsoli. Bohaterowie wspólnie zauważają, że świat staje się mniej kolorowy, a huśtawki zarastają betonem. Czy to jakiś kataklizm spustoszył ziemię? Nie! To komputery, komórki i tablety wciągnęły wszystkich…do Internetu! Zamknięci w czterech ścianach, za VR-owymi goglami, ludzie przeżywają przygody w wymyślonych krainach, zapominając o prawdziwym życiu. Czy nasze chmury spróbują zapobiec sieciowej eksplozji? Czy możemy ponownie pokolorować nasz świat? I kim jest Wirus Sieciowy, który czai się za internetową witryną? Na własne oczy zaobserwowaliśmy, jak może wyglądać świat, kiedy nadużywa się nowych technologii, a zapomina o relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Zobaczyliśmy, dlaczego warto dziś rozwijać swoją wyobraźnię oraz w jakiej rzeczywistości lepiej przebywać: wirtualnej czy realnej. (opis ze strony Teatru Bajaderka)
Wszystkich oczarowała wspaniała gra aktorska, świetna scenografia, efekty świetlne i dźwiękowe, niepowtarzalne kostiumy, unikalne rekwizyty, a także interakcja z odbiorcami spektaklu. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy…
Dziękujemy bardzo serdecznie aktorom Teatru Bajaderka, za niezapomniane przeżycie! Już czekamy na następne spotkanie, bo „spotkanie z Wami, to bajka!”.
Więcej szczegółów o „Teatrze Bajaderka”: https://www.teatrbajaderka.com/
38
Światowy Dzień Zdrowia
„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz…” tak o zdrowiu pisał Jan Kochanowski w XVI w. Słowa nadal aktualne, gdyż zdrowie jest jednym z darów, których nie kupimy za żadne pieniądze. Czy to młody, czy też starszy, każdy z nas wie, że zdrowie mamy tylko jedno, ale czy wiemy jak o nie dbać?
Światowy Dzień Zdrowia ang. World Health Day-święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950r. w dniu 7 kwietnia w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 5 kwietnia. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkolnej społeczności p. Martę Suwarę z Fundacji „Le Natiga”. Pani Marta jest technologiem żywienia, trenerką tańca i zumby. Podczas swojego wystąpienia opowiadała nam o tym jak dbać o zdrowie, co i w jakich proporcjach należy jeść, aby zdrowie służyło nam jak najdłużej. Nasza Pani Prelegentka poruszała ważne kwestie dla młodzieży związane z utrzymaniem zdrowej, zgrabnej sylwetki. Wszystkie informacje były przekazywane w sposób rzetelny i zrozumiały, przygotowane w czytelnej prezentacji multimedialnej. Nasi uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w rozmowę z naszym gościem, zadawali różne ciekawe pytania. Punktem kulminacyjnym spotkania była oczywiście wspólna aktywność fizyczna, która jest nierozłącznym elementem zdrowego stylu życia! Szczególnie młodsi uczniowie chętnie podskakiwali w rytmie żwawej muzyki, widać, że trenują zumbę z naszą Panią Magdą😊
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Marcie za ten wspólnie spędzony czas i przekazanie ważnych informacji, mamy nadzieję, że to początek naszej współpracy z Fundacją.
21
Pierwsza pomoc przedmedyczna
W dniu 5 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez ratowników medycznych w ramach "Programu polityki zdrowotnej z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas VII-VIII z województwa mazowieckiego" na lata 2023-2024. Głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy i poprawa umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej uczniów uczestniczących w programie, a także wytworzenie w nich pozytywnego nastawienia emocjonalnego, popartego poczuciem własnej skuteczności w tym zakresie. Program w całości finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
7
Finał Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Helenie Kmieć
4 kwietnia 2024 r. odbył się finał Międzyszkolnego konkursu wiedzy o Helenie Kmieć w Skórcu. Atmosfera była niesamowita! Z dumą ogłaszamy, że spośród wielu uczestników z naszej szkoły zakwalifikowało się aż pięciu uczniów. W finale rywalizowały cztery zdolne dziewczynki: Klaudia Bazak kl. V, Daria Sulej kl. V, Anna Zakrzewska kl. V, Amelia Kulik kl.VI.
Organizatorzy przygotowali występ, podczas którego wykonano piosenki poświęcone pamięci Heleny Kmieć, a następnie podzielili się wiedzą o jej życiu i działalności. Następnie uczniowie zakwalifikowani do finału konkursu rozwiązywali test. Po tym emocjonalnym momencie odbyła się Msza święta, aby uczcić pamięć kandydatki do beatyfikacji.
Na zakończenie uroczystości miało miejsce wręczenie dyplomów, nagród oraz wszyscy zebrani mieli okazję skosztować poczęstunku. To był wzruszający dzień pełen hołdu dla niezapomnianej Heleny Kmieć, która dzięki poświęceniu i gotowości do pomocy innym stała się symbolem oddania i altruizmu. Jej historia inspiruje młodych ludzi do zaangażowania się w działalność charytatywną oraz do poświęcania swojego czasu i wysiłku dla dobra innych.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom ciężkiej pracy i pasji, którą włożyli w przygotowania do konkursu. Jesteśmy z was dumni!
2
Niebieskie motyle
Dzień bez plecaka
Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez Samorząd Szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb.
Liczy się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób.
Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w akcji szkolnej i wykazali się kreatywnością i pomysłowością.18
21 marca Dzień Kolorowej Skarpetki-Światowy Dzień Zespołu Downa
„Warto oddać serce,
by w zamian otrzymać je sto razy większe.
Warto obdarzyć tak potężną miłością,
by poczuć miłość nieznającą granic.
Warto poświęcić wszystko, całe swoje życie,
by miało ono sens.”
(Maja Chmiel, „Zespół Downa…trudniejsze życie, piękniejszy świat”)
Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa.
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości w społeczeństwie o problemach i funkcjonowaniu oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa.
W naszej szkole również uczciliśmy to święto. Uczniowie i nauczyciele nie zapomnieli o kolorowych skarpetkach, które z dumą prezentowali przechadzając się po szkolnych korytarzach i robiąc pamiątkowe zdjęcia. Z tej okazji powstała również gazetka, na której pojawiły się plakaty uśmiechniętych osób z Zespołem Downa wzbogacone o krótkie życiowe motta. Uczniowie z zaciekawieniem zatrzymywali się, spoglądali na fotografie i czytali informacje zawarte na gazetce.
Uczniowie klasy IV obejrzeli krótki film edukacyjny na temat Zespołu Downa, poznali na nim kilkoro dzieci, które opowiadały o swoich pasjach i marzeniach. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, zadawali mnóstwo pytań. Poprzez takie inicjatywy pragniemy kształtować właściwe postawy naszych uczniów wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami, okazywanie szacunku, empatii i otwartości na drugiego człowieka.
Z pozdrowieniami
Iwona Mazur
pedagog specjalny
5
Warsztaty wielkanocne
Warsztaty wielkanocne. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykonać piękne ozdoby wielkanocne oraz wiosenne. Dzieci korzystały z różnych materiałów naturalnych i sztucznych tj. bukszpan, forsycja, gałązki drzew, pisanki, pióra itp. Uczestnicy najpierw zaplanowali swoją pracę, następnie zabrali się do ich wykonania. Wszyscy byli zadowoleni z efektu końcowego. Podczas warsztatu panowała miła i twórcza atmosfera. Dziękujemy za udział, zapraszamy na kolejne zajęcia, o których będziemy informować na bieżąco. Opiekunowie warsztatu: p. Jagoda Olszewska, p. Monika Poślada
14
Wielkanocne palmy - rodzinne warsztaty
Współpraca z rodzicami to bardzo ważny element działalności szkoły. Dlatego też, 21 marca panie: Agnieszka Długosz i Agnieszka Rymuza zorganizowały warsztaty palmowe z udziałem dzieci i rodziców oraz babci. Wszyscy zebrani z wielkim zaangażowaniem, zapałem i weną twórczą wykonali przepiękne palmy, które zostaną poświęcone w Niedzielę Palmową. Podczas tworzenia palm zarówno dzieci, jak i rodzice mogli odkryć w sobie, drzemiące pokłady kreatywności i nieznane im dotąd talenty, a radość, która pojawiła się na twarzach dzieci i rodziców po przygotowaniu własnych palm była dla nauczycieli bezcenna.
Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za przybycie.
Serdeczne podziękowania należą się Paniom: Dorocie Cudnej i Urszuli Niedziółce za bezinteresowną pomoc podczas warsztatów.
15
Pierwszy dzień wiosny
Dzień Wiosny w naszej szkole był niezwykłym wydarzeniem, które miało miejsce w poprzedni czwartek, łącząc radość, talent i wspólnotę w jedno piękne widowisko. Nie sposób przecenić znaczenia udziału naszych uczniów w Szkolnym Talent Show. To nie tylko okazja do wykazania się przed kolegami i nauczycielami, ale przede wszystkim wyraz naszego wsparcia dla różnorodności talentów i indywidualnych pasji. Widząc dzieci prezentujące swoje umiejętności, od muzyki po gimnastyczkę, talent plastyczny i sztukę teatralną, nie mogliśmy nie czuć dumy z ich odwagi i determinacji. Każde dziecko, które wystąpiło, było gwiazdą tego dnia, a ich wysiłek i zaangażowanie wzmocniły nasze poczucie wspólnoty i wzajemnej akceptacji.
Warsztaty plastyczne były również niezapomnianym elementem tego dnia. Tworzenie witraży w kształcie tulipanów było nie tylko zabawą, ale także wyrazem kreatywności i wyobraźni naszych uczniów. Widzieć, jak z prostych materiałów powstają takie piękne dzieła sztuki, było inspirujące dla nas wszystkich. Dodatkowo wykonane prace zdobią okna naszej szkoły.
Oczywiście nie mogło zabraknąć również sportowej rywalizacji w ramach zawodów sportowych. Widząc dzieci biegające, skaczące i rywalizujące ze sobą w duchu fair play, przypominaliśmy sobie o ważności aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.
Wydarzenia tego dnia wzbogacone były o dodatkową bardzo smaczną atrakcję - gofry. Można było je nabyć dzięki wspólnej pracy Pani Renaty, Uli i wolontariuszek Oliwii i Natalii. Ta słodka uczta była doskonałym dopełnieniem tego wspaniałego dnia, dając nam chwilę odpoczynku i radości w towarzystwie przyjaciół.
Dzień Wiosny nie tylko był okazją do świętowania nadejścia nowej pory roku, ale także do odkrywania i celebrowania talentów naszych uczniów. Był to dzień, który wzmocnił nasze poczucie wspólnoty, akceptacji i radości z osiągnięć naszych dzieci. Nie możemy się doczekać kolejnych wydarzeń, które połączą nas w tak piękny sposób!85
Wycieczka uczniów klas 0-3 z okazji Dnia Kobiet
14 marca uczniowie klas 0-3 wspólnie świętowali Dzień Kobiet udając się na wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem programu był spektakl w Centrum Kultury i Sztuki pt. „Nowe szaty króla” w wykonaniu aktorów Teatru Es. Sztuka pełna humoru i okraszona piosenkami z muzyką Roberta Protasewicza dała dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Następnie uczniowie udali się do sali zabaw „Młynek”, gdzie po wyczerpującej zabawie zjedli pyszną pizzę i szczęśliwie wrócili do szkoły.
23
Młodzież Zapobiega Pożarom
14 marca 2024 w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Gminę Skórzec reprezentowali uczniowie naszej szkoły:
- w kategorii szkoły podstawowe klasy I-IV
Cecylia Kulik
Kacper Rybak
- w kategorii szkoły podstawowe klasy V-VIII
Amelia Kulik
Filip Cudny
Gratulujemy udziału naszym reprezentantom!!
4
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2024/2025
Termin składania dokumentów od 26 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. w sekretariacie szkoły.
Zarządzenie Wójta Gminy Skórzec w sprawie rekrutacji
Anioły życzliwości
Warsztaty - "Moda na recykling"
" Sztuka nie ma wyglądać ładnie; ma sprawiać, że coś poczujesz."
Rainbow Rowell
7 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach "Moda na recykling", które przeprowadzone zostały przez ekspertów do spraw recyklingu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skórcu.
Gmina Skórzec objęła patronat honorowy nad piątym sezonem ogólnopolskiego projektu edukacyjno-ekologicznego "Moda na recykling" Europejskiej Platformy Recyklingowej.
Pan Wójt Gminy Skórzec Jerzy Długosz rozpoczął uroczyście warsztaty, których celem było szerzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, postępowania z elektroodpadami niebezpiecznymi dla naszej planety.
Uczestnicy wzięli ze sobą przyborniki krawieckie. Na stołach były już przygotowane elementy z recyklingu. Dzieci najpierw wykonały projekty na kartkach, potem przystąpiły do pracy. Miały za zadanie wykonać oryginalne stroje. Nasi uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa zaprojektowała strój nowoczesny i jednocześnie kosmiczny. Zaprezentowała go na forum uczennica klasy czwartej Laura Duk. Kolejny strój stworzony został przez drugą grupę. Przedstawiła go uczennica klasy siódmej Maja Jastrzębska. Z małych kawałków płyt został wykonany gorset, a korona i okulary, jako dodatki do niego, tworzyły niepowtarzalną całość. Uczniowie łączyli wszystkie materiały odpadowe sznurkami, kablami i klejem na gorąco. Działaniu i pozytywnym emocjom towarzyszyła inwencja twórcza. Każdy uczeń na koniec warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom i upominki.
Event będzie z relacjonowany przez czołowe polskie media. Z sześciu gmin z terenu całej Polski wybrane zostaną stroje wykonane przez dzieci do prezentacji podczas Wielkiego Finału w Warszawie. Uczennica klasy czwartej Laura Duk obok znanych celebrytów zaprezentuje strój wykonany przez naszych uczniów na finałowej gali.
"Cieszymy się, że wzięliśmy udział w warsztatach. To było dla nas nowe i ciekawe doświadczenie. Sztuką jest zrobić coś z niczego. To cieszy i wyzwala pozytywną energię." - z uśmiechem podsumowali nasi uczniowie. Opiekun wyjazdu na warsztaty Monika Poślada60
Wycieczka do Warszawy
Siódmego marca z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy 4-8 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego trasą pt „Poczuj się jak VIP"- Wybierając trasę „Poczuj się jak VIP” uczniowie zobaczyli najbardziej prestiżowe miejsca stadionu i mogli usiąść w najbardziej ekskluzywnych przestrzeniach areny, przeznaczonych dla najważniejszych gości PGE Narodowego, komentatorów, a także kibiców.
Kolejnym miejscem, które uczniowie zwiedzili to Centrum Nauki Kopernik. CNK to jedna z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w sześciu galeriach tematycznych uczniowie mogli przekonać się o jedności nauki i kultury. Zmierzyli się z dźwigniami, siłami spójności i tarciem. Centrum Nauki Kopernika jest królestwem eksperymentów i rajem dla osób ciekawych świata. W trakcie pobytu na ekspozycji stałej w CNK uczniowie przeszli również do Planetarium na projekcję filmu: „Halo Ziemia”, który zabrał nas w podróż śladami sond kosmicznych, niosących ziemski przekaz dla przyszłych pokoleń, a być może również innych mieszkańców Wszechświata. Film zrealizowany w technologii fulldome i przeznaczony do oglądania na sferycznym ekranie planetarium zrobił nawszystkim ogromne wrażenie. Dzięki unikatowej technologii widzowie zanurzyli się w filmowym świecie, a obrazy, muzyka i dźwięki okalały ze wszystkich stron.
Ostatnim punktem był posiłek w restauracji McDonald's, był on zwieńczeniem naszej wycieczki, z której wszyscy szczęśliwie, troche zmęczeni ale syci wróciliśmy do naszej szkoły.53
Pasowanie na czytelnika
6 marca cała społeczność szkolna została zaproszona na przedstawienie zorganizowane z okazji: „Pasowania na Czytelnika". W trakcie przedstawienia zanurzyliśmy się w magiczny świat literatury, gdzie opowieści o przygodach Kopciuszka ożyły na kartach książek. Uroczystość ta stała się początkiem wielkiej przygody literackiej dla naszych nowych Czytelników.
W dniu pasowania klasy pierwszej na czytelników, dzieci wkroczyły w świat literatury z entuzjazmem. W czasie uroczystości podkreślono, że czytanie rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętności językowe, co jest kluczowe dla ich przyszłego rozwoju.
Dziękujemy klasie pierwszej oraz Mai Jastrzębskiej, Katarzynie Kadźmierczak za przepiękną grę aktorską. Piosenkę na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej: „Nic dwa razy”, zaśpiewali Zofia Matlakowska i Marcel Wojewódzki uczniowie kl. IV.Życzymy Wam Drodzy Pierwszoklasiści wiele fascynujących podróży do krainy baśni, przygód i mądrości. Niech każda przewrócona strona będzie dla Was magiczną bramą do nowych doświadczeń, możliwością odkrywania świata literatury i nieskończonych przygód.
3
Porozumienie bez przemocy
Porozumienie bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication),
nazywane również komunikacją empatyczną lub językiem serca, zostało stworzone przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga i ma na celu wspieranie dialogu między ludźmi oraz budowanie społeczeństw opartych na empatii
i uwzględnianiu potrzeb wszystkich osób.
NVC pomaga świadomie ubierać w słowa to, co chcemy przekazać, tak by zwiększyć szansę na nawiązanie kontaktu i porozumienia.
Wyobraź sobie świat, w którym Porozumienie bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication) znają wszyscy. Gdy się rodzisz otacza Cię miłość, bliskość
i zrozumienie. Rodzice zadbali o to, byś nauczył/nauczyła się jasno wyrażać swoje uczucia i potrzeby oraz poważnie traktują Twoje prośby, jednocześnie dzieląc się tym jak Twoje działania wpływają na nich. Nauczyciele w szkole wspierają rozwój Twoich zainteresowań i talentów, uczą budować satysfakcjonujące relacje oraz rozwiązywać pojawiające się konflikty i nieporozumienia. Politycy dbają o wszystkich obywateli niezależnie od ich poglądów politycznych, czy statusu społecznego. Głód i bieda zostały wyeliminowane, a ochrona środowiska i dbanie o zrównoważony rozwój jest priorytetem każdego kraju na ziemi.
A teraz powróć do tu i teraz – jak wygląda Twój świat, Twoje relacje z najbliższymi, stosunki w pracy i nastawienie do przypadkowych osób na ulicy?
Każdy jest odpowiedzialny za swoje uczucia i działania oraz za realizację swoich potrzeb (ja za moje, Ty za Twoje…).
Pragniemy, aby w naszej szkole królował język żyrafy, język pełen empatii, szacunki i szczerości, skoncentrowany na uczuciach i potrzebach, umożliwiający porozumienie bez przemocy😊.
Aby przybliżyć uczniom główne założenia metody, została wykonana gazetka, na której można podziwiać prace wykonane na konkurs pt.: „Porozumienie bez przemocy. Żyrafa czy szakal?”.
Wszyscy uczestnicy, wykonawcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz ruchomymi żyrafami wydrukowanymi w naszej szkolnej pracowni informatycznej na drukarce 3D.
Nagrodzeni uczniowie, to:
- Karolinka Wasilczuk oddział przedszkolny
- Piotr Olczak oddział przedszkolny
- Ala Kłos klasa 1
- Marcin Skowron klasa 1
- Zuzia Izdebska klasa 1
- Łucja Bulak klasa 1
- Zosia Bulik klasa 3
- Lenka Cabaj klasa 3
- Daria Jastrzębska klasa 4
- Ania Zakrzewska klasa 5
Serdecznie Wszystkim dziękuję za udział w konkursie, Rodzicom, Dziadkom za pomoc w wykonaniu przepięknych prac!
Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej przygody z przyjacielską żyrafą…
Iwona Mazur
pedagog specjalny
12
Aktualności
- III Turniej Warcabowy
- Jak ryba w wodzie - startujemy z cyklem wyjazdów na basen!
- Patriotyzm – kwiaty pod pomnikiem Niepodległości w Skórcu i Bieg Niepodległościowy
- Akademia z okazji 11 listopada – Święta Niepodległości
- Wieczornica Niepodległościowa – W Hołdzie Bohaterom
- „Poznajemy siebie – warsztaty o dojrzewaniu i emocjach dla młodzieży”
- Spotkanie z Teatrem Bajaderka
- XXIV Dzień Papieski w naszej szkole
- "Szkoła pamięta"
- Dzień Dyni- Pumpkin Day
- Kawiarenka dobra dla powodzian
- Pierwsza pomoc przedmedyczna w klasie 5
- Ślubuję być...
- Czy emocje są potrzebne?
- Trening Umiejętności Społecznych
- Bezpiecznie na Wsi – Ucz się i Wygrywaj!
- Klasa 8 w Pratulinie
- KONKURS na kompozycję nagrobkową
- KONKURS z okazji XXIV Dnia Papieskiego
- Dzień Edukacji Narodowej